Depresja a śmieć

 

Depresja wynikająca ze śmierci kogoś bliskiego (małżonek, dziecko, rodzić) jest najbardziej stresującym wydarzeniem w życiu człowieka, ponieważ odchodzi od nas ktoś, kogo kochamy. Sposób odejścia ma znaczenie, bo inaczej jest, kiedy ktoś długo choruje i wynikiem choroby jest śmierć, a zupełnie inaczej jest, kiedy w wyniku nagłej sytuacji odchodzi od nas ukochana osoba, z którą nie mieliśmy możliwości pożegnania się.

W czasie długotrwałej choroby, a także po śmierci bliskiej osoby rodzina, przyjaciele, często wspierają i pomagają najbardziej cierpiącym, których funkcjonowanie jest inne niż przed śmiercią. Taka pomoc jest nieoceniona i pozwala szybciej wrócić do normalnego życia.

 

 

Osoby cierpiące na depresję, którą wywołała śmierć bliskiej osoby mają tendencję do izolowania się, często same czują się wyizolowane, a także mogą unikać wsparcia i pomocy od bliskich i przyjaciół. Przez to mogą być bardziej narażone popadanie w depresję kliniczną w czasie trwania żałoby. Jeśli pojawią się uporczywe bóle głowy, zawroty głowy, palpitacje serca, zaburzenia trawienia, a nawet ból w klatce piersiowej wówczas jak najszybciej należy udać się do lekarza, który oceni dokładną przyczynę objawów i podejmie decyzję o właściwym przebiegu leczenia.

Niektórzy ludzie których dotknęła depresja po śmierci bliskiej osoby przyjmowali leki przeciwdepresyjne, które okazały się pomocne w przywróceniu równowagi emocjonalnej. Inni, którzy brali leki, przestali je przyjmować, ponieważ czuli się tak, jakby ich uczucia były „spłaszczone”, a leki powodowały otępienie i zakłócały ich zdolność do przezywania żałoby.

Należy pamiętać, że śmierć i żałoba są naturalnymi aspektami naszego życia. Nie ma ustalonego harmonogramu żałoby po stracie bliskiej osoby. Ponadto czynniki kulturowe wpływają na to w jaki sposób ludzie rozstają się z bliskimi i jak sobie z tym radzą.  Żałoba nie ma charakteru liniowego. W różnych momentach życia przybiera różne formy. Wpływa na to między innym jak bardzo byliśmy związani z utraconą bliską osobą i na ile istotna była to osoba w naszym życiu. Żałoba nigdy się nie kończy. Po pewnym czasie smutek i żal tracą na intensywności, ale mogą pojawić się w niektórych sytuacjach (urodzinach, rocznice, święta), albo może wywołać je coś, co trudno przewidzieć.

Warto zauważyć, że problemy depresyjne mogą pojawić się również w wyniku innej straty, niekoniecznie śmierci bliskiej osoby. Czasami do pojawienia się zachowań wskazujących na depresję wystarczy oddzielenie kogoś od ukochanej osoby. Na przykład takim czynnikiem może być sytuacja, kiedy dziecko opuszcza dom. W wielu wypadkach śmierć lub ucieczka ukochanego psa może być czynnikiem wywołującym depresję. Znane są przykłady kiedy w wyniku i utraty pracy lub bankructwa firmy jej właściciel popadał w depresję.
Być może wielu osobom trudno to sobie wyobrazić, ale również takie czynniki jak zmiana miejsca zamieszkania, a nawet przejście na emeryturę mogą być czynnikami, które powodują zmiany depresyjne.

Niektórzy ludzie mają umiejętności radzenia sobie w takiej sytuacji. Mają poczucie smutku, ale nie tracąc z oczu codziennych obowiązków. Bez względu na to jak radzisz sobie w okresie żałoby z pomocą przyjdą Ci naturalne olejku klasy terapeutycznej. W zakładce Olejki Klasy Terapeytycznej znajdziesz olejki które najskuteczniej pomogą Ci w tym okresie.