Depresja poporodowa

 

Wprowadzenie nowego dziecka do rodziny może być trudne. U niektórych rodziców występuje zmienność nastroju. W jednej chwili czują się radość, a w drugiej przygnębienie. Ten rodzaj wahań nastroju rodziców znany jest jako „baby blues” i często dość szybko mija. Jednak niektórzy rodzice mogą zmagać się z depresją, która trwa znacznie dłużej. Nazywa się ją depresją poporodową. Często matka lub ojciec dotknięci depresją poporodową nie cieszą się dzieckiem i są przekonani, że są złymi rodzicami.

Od 40 do 80 procent nowych matek doświadcza emocjonalnego stanu płaczu, zmartwienia, wątpliwości i zmęczenia. Ten stan zazwyczaj zaczyna się kilka dni po porodzie i znika w ciągu tygodnia lub dwóch.  Około połowa kobiet  ma objawy już w czasie ciąży. Jeśli jednak objawy trwają dłużej niż dwa tygodnie może to oznaczać, że masz poważniejszy stan. Statystyki mówią, że depresja poporodowa dotyczy około 10% matek, ale niektórzy eksperci uważają, że liczba jest jeszcze większa, ponieważ wiele kobiet się nie leczy. 

 

 

Co to jest depresja poporodowa?

Czasami trudno jest stwierdzić różnicę między depresją kliniczną, a normalnym stresem i wyczerpaniem w wyniku urodzenia dziecka. O depresji poporodowej mówimy, kiedy Twój smutek lub rozpacz są tak silne, że uniemożliwiają Ci wykonywanie codziennych czynności takich jak dbanie o siebie, czy o innych.

Objawy depresji poporodowej i depresji występujące przed lub w czasie ciąży są takie same. Możesz mieć depresję poporodową, jeśli przez co najmniej dwa kolejne tygodnie, codziennie, przez większość dnia wystąpi co najmniej pięć następujących objawów:

– nieustanny smutek, uczucie beznadziejności i pustki
– częsty płacz
– nadmierne irytujące dziecko
– utrata zainteresowania działaniem 

– kłopoty ze snem w nocy lub problemy z odpoczynkiem w ciągu dnia
– utrata apetytu lub nadmierny apetyt, niezamierzona utrata wagi lub zwiększenie masy ciała
– przytłaczające poczucie niskiej wartości lub nadmierne poczucie winy
– nerwowość i złość
– osłabienie
– kłopoty z koncentracją i podejmowaniem decyzji
– poczucie, że życie nie jest nic warte
– unikanie przyjaciół i rodziny

Depresja poporodowa jest wynikiem kombinacji czynników hormonalnych, środowiskowych, emocjonalnych i genetycznych. Wiele kobiet czuje się odpowiedzialne za tę depresję, jednak nie pojawia się ona w wyniku tego, że coś się zrobiło albo nie zrobiło. Innymi czynnikami mogą być: fizyczne wyczerpanie po urodzeniu, emocjonalne dostosowanie do bycia rodzicem i niedobór snu.

Naukowcy uważają, że nagłe zmiany poziomu hormonów po urodzeniu dziecka mogą powodować depresję u kobiet, które są bardziej wrażliwe na zmiany estrogenów i progesteronu.

Skorzystaj z  rewelacyjnej możliwości jaką dają olejki eteryczne klasy terapeutycznej. . 

O działaniu niektórych olejków eterycznych  na stany emocjonalne napisano już tomy, więc jeśli masz problem z depresją sięgnij po nie.